Altın, dolar, borsa ve mevduat faizi! Yeni tahminler geldi: Hangisi daha cazip? 

Milliyet.com.tr/ Merkez Bankası’nın sürpriz faiz artışı sonrası bankalarda mevduat faizleri yüzde 57 seviyelerine kadar çıktı. Şu anda altın, döviz ve borsaya göre parayı mevduatta değerlendirmek mantıklı mı? Borsa ve altın için yeni tahminler neler? 

Konuyla ilgili merak edilenleri Ekonomist Hikmet Baydar, milliyet.com.tr’ye anlattı. Baydar konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artışı piyasa beklentilerine göre bir ay önceden geldi. Bu durum sürpriz olarak algılandı. Ancak mart ayı enflasyonunda yıllık bazda yükseliş beklediğimiz için sadece gelecek ay alması gerekecek kararı seçim öncesine çekerek kararlılığını göstermiş oldu.

‘İYİ BİR REEL GETİRİDEN BAHSEDEBİLİRİZ’

Mevduat faizleri de bu gelişmenin akabinde artış gösterdi ve %57 seviyelerine kadar yükseldi. Şu an için hedeflenen enflasyonu dikkate alırsak iyi bir reel getiriden bahsedebiliriz. Bu nedenle primli bir borsadan daha kolay kar realizasyonları gelme ihtimali de artmıştır. Kaldı ki kredili işlem yapma maliyeti de arttı.

‘ALTIN, DÖVİZ, BORSADA SATIŞ GELEBİLİR’

Altın ve dövizi enflasyona karşı tasarrufunu eritmek istemedikleri için tercih edenler, artık bu gerekçeyle altın ve döviz tutmak zorunda olmayacaklardır. Bu durumda altın-döviz ve borsa da bir miktar satış dalgası gelebilir. O yüzden de dengeler yerine oturana kadar mevduat son derece mantıklı görünüyor.

FAİZ ARTIŞI SONRASI BORSA YÜKSELDİ! YENİ REKOR NE ZAMAN GELİR?

TCMB’nin faiz kararından sonra borsaya baktığımızda haftanın son günü ekside kapattığını görüyoruz. Bu durumda kar satışları bir süre daha etkili olacak gibi görünüyor. 9093 puan seviyesinin üzerinde kaldığı sürece 9400 puan seviyesini kısa vadede test etme ihtimali artacaktır. Ancak şu an için en az 1 ay yeni gelişme olmazsa 9400 puan seviyelerinin üzerinde güçlü durmasını beklemiyoruz. Seçimler bittikten sonra ve gri listeden haziran ayında çıktıktan sonra yeni zirveleri konuşma ihtimalimiz artacaktır. 

DOLAR/TL’DE TAHMİNLER NELER?

Dolar/TL 32.44 seviyelerinden 31.87 seviyesine sert düşüş gösterince bazı orta vadeli göstergeler aşağı sinyalleri vermeye başladı. Önümüzdeki dönem içerisinde yüksek faizi tercih eden döviz yatırımcılarının pozisyonlarını TL mevduata kaydırmasının etkileriyle beraber, yabancı yatırımcıların da TL Depo işlemiyle dövizden TL’ye döndüğünü görebiliriz. VİOP Şubat 2025 vadeli Dolar/TL kontratında da fiyatlarda önemli düşüşler gördüğümüz için döviz satış sürecinin bir süre daha devam edebileceğini düşünüyoruz.

ALTIN FİYATLARI ZİRVEDEN DÖNDÜ! GRAM ALTIN YENİDEN 2300 TL’Yİ GÖRÜR MÜ?

Ons altın/dolar grafiğinde bulunan 2182 dolar fiyat direnci yurt dışında önemli dalgalanmaya rağmen kırılamadı. 2222 dolar görülmesine rağmen tutunamayarak 2165 dolar seviyelerinden kapanış yapması bu dirençte yurt dışında zorlanacağını gösteriyor. İçeride TCMB’nin faizi yükseltmesi nedeniyle dövize gelen satış da eklenince gram altın bu iki gelişmenin etkisiyle 2260 TL’den 2225’TL seviyesine düşerek orta vade aşağı sinyali verdi. Bu süreç 20 iş güne kadar da devam edebilir.

‘ALTIN FİYATLARINA SATIŞ GETİREBİLİR’

TCMB faiz artırımının altın fiyatlarına da satış getirebileceği unutulmamalıdır.  Önümüzdeki dönemde 2186 TL kritik seviye olmakla beraber 2105 TL seviyelerinin test edilme ihtimali artmıştır. Şimdilik teknik olarak yön aşağı döndüğünden yukarı yönlü hareketleri ancak altına yarayacak yeni gelişmeler olursa konuşmamız mümkün olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x