İngiltere’deki yalnız çocuklar “yetişkin” olarak sınıflandırılarak Ruanda’ya sınır dışı edilme riskiyle karşı karşıya

T24 Dış Haberler

Birleşik Krallık’ta yalnız çocuk sığınmacıların, İçişleri Bakanlığı’nın bazılarını yanlışlıkla yetişkin olarak sınıflandırması nedeniyle Ruanda’ya gönderilme riski altında olduğu iddia edildi.

Mülteci Konseyi, bir düzineden fazla çocuğa yanlışlıkla Ruanda için tebligat verilmesinin ardından risk altında oldukları ile ilgili uyarıda bulundu. 

İçişleri Bakanlığı yalnız çocukları Doğu Afrika ülkesine göndermeyeceğini belirtti ancak bir çocuğun yetişkin olarak sınıflandırılması halinde gönderilebileceği öne sürüldü. 

Mülteci Konseyi’nin verilerine göre, Konsey’in birlikte çalıştığı ve yaşı tartışmalı olan 6 kişi yetişkin göçmen gözaltı merkezlerinde tutuldu. Bu çocuklardan beşinin yaşları kesin olarak çocuk olarak kabul edilip yerel makamların gözetimi altına alınmışken, bir diğerinin ise kendisine atanan yaşa itiraz etme çabasında başarısız olduğu belirtildi. 

İnsan hakları savunucusu Maddie Harris, Temmuz 2023 ile Nisan 2024 tarihleri arasında, aralarında Essex’teki Wethersfield askeri üssüne yanlışlıkla yerleştirilen 17 çocuğun da bulunduğu 600’den fazla çocuğun Birleşik Krallık’a vardıklarında yetişkin olarak kabul edilmelerinin ardından kendileriyle temasa geçtiğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak yakın zamanda yapılan bir erteleme tartışmasında İşçi Partisi Milletvekili Andrew Western şunları söyledi: “Korkarım ki hükümetin son yasadışı göç yasası, çocukların yanlışlıkla Ruanda’ya gönderilmesi başta olmak üzere daha fazla risk oluşturmaktadır. Geçen yıl, yetişkin olarak gözaltına alınan çocukların Ruanda’ya gönderilmeleri için kendilerine tebligat yapıldığını biliyoruz.”

İçişleri Bakanlığı’nın kendisini yanlışlıkla yetişkin olarak sınıflandırması nedeniyle Ruanda’ya gönderilmek üzere bir tebligat alan bir çocuk, bunun kendisi üzerindeki etkisini şöyle anlattı: “Mektubu aldığım için kendimi gerçekten kötü hissettim. Anavatanlarından kaçan insanlar Birleşik Krallık’a geliyor, destek istiyor ve sonra da gönderilmekle tehdit ediliyorlar. Bu korkunç bir şey. Bu politikayı durdurmalarını istiyorum.”

Mülteci Konseyi İcra Kurulu Başkanı Enver Solomon şunları söyledi: “Ruanda planının en korkunç unsurlarından biri, yanlışlıkla yetişkin olarak değerlendirilen çocukların, yüksek mahkememizin güvensiz olduğuna hükmettiği başka bir ülkenin sığınma sistemine girmek üzere tek yönlü bir biletle gönderilmelerine yol açabilecek çok gerçek bir risktir. Bu çocukların zulümden, kan dökülmesinden ve terörden kaçarak korkunç yolculuklardan kurtulduklarını ilk elden edindiğimiz kapsamlı deneyimlerden biliyoruz. Şimdi bir yere kapatılmaları, zorla uçağa bindirilmeleri ve Birleşik Krallık’tan sınır dışı edilmeleri fikri insanlık dışıdır.”

Bir İçişleri Bakanlığı sözcüsü ise yaptığı açıklamada, “Biz her zaman refakatsiz sığınmacı çocukların Ruanda’ya gönderilmeyeceğini söyledik. Bir bireyin yaşı konusunda şüphe varsa, yerel bir makam tarafından daha fazla gözlem yapılana kadar çocuk olarak muamele görecek ve değerlendirme devam ederken sınır dışı edilmeyecektir. Yaş değerlendirme sürecimiz, X-ışınları ve MRI’lar da dahil olmak üzere Avrupa genelinde yaygın olarak kullanılan yöntemlerle güçlendirilmeye devam etmektedir” diye konuştu. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x